OPPO inicjuje projekt, w którym zachęca do przesyłania pomysłów na polską nazwę kategorii składanych pionowo smartfonów typu flip (z jęz. ang). Konkurs odbywa się na łamach wybranych redakcji technologicznych oraz kanałach YouTube. Ponadto OPPO zaprosiło do współpracy Macieja Makselona – popularyzatora wiedzy o języku polskim, nauczyciela akademickiego, mówcę TEDx, który przygotował dla marki felieton. Zamieściliśmy go poniżej.
OPPO Find N2 Flip
Felieton Macieja Makselona
Na początku była rzecz.
Rzeczywistość, która nas otacza, którą współtworzymy, cały czas się zmienia. A to, co się pojawia, wymaga nazwania. Rytuał nadawania imienia temu, co nowe, w istocie jest rytuałem oswajania.
I – by unikać sięgania po zapożyczenia właściwe – często pożycza jedynie… sens. Właśnie poprzez zapożyczenie sensu, nasze szare myszki mogły się przebranżowić i robią dziś karierę w IT (computer mouse -> mysz komputerowa). Tym samym, czyli zapożyczeniem semantycznym, są przecież komórki (oryg. cellphone), które do niedawna znaczyły niewielkie pomieszczenia do składowania mioteł lub podstawowe elementy struktury organizmów żywych, a dziś przy ich pomocy komórek dzwonimy, surfujemy w sieci, robimy zdjęcia i uczestniczymy w życiu społecznym. Poszukiwanie sensu w tym co znane, by oddać to, co nowe, może być wspaniałą przygodą.
Źródła:
https://obserwatoriumjezykowe.uw.edu.pl/
K. Długosz-Kurczabowa, Wielki słownik etymologiczno-historyczny języka polskiego, Warszawa, 2022
K. Kłosińska, Istnienie i kształt normy językowej po przełomie cyfrowym, „Biuletyn PTJ”, zeszyt LXXIII, 2017, s. 81–90.
K. Kłosińska, Archipelag normatywny w przestrzeni przepływów [w:] A. Hącia, K. Kłosińska, P. Zbróg (red.), Polszczyzna w dobie cyfryzacji, Warszawa, 2020, s. 97-104.
Polszczyzna na co dzień, M. Bańko (red.), Warszawa 2006
Wielki słownik poprawnej polszczyzny PWN, Andrzeja Markowskiego( red.), Warszawa, 2022
Na zdjęciu Maciej Makselon. Fot. Laura Bielak